Sivas Haberleri, Sivas Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Sivas’ta AGD’den Arakan’daki katliama tepki

Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan AGD Sivas Şube üyesi yaklaşık 50 kişi sloganlar atarak Arakan’da Müslümanlara yönelik yapılan saldırılara tepki gösterdi. Çeşitli dövizler açan grup adına konuşan AGD Sivas Şube Başkanı Bülent Şimşek, “Tüm Müslümanların Kurban Bayramı şükrü ve sevinci için hazırlanması gereken bu günlerde Bengal Körfezi’nin doğu kıyılarında yaşayan Arakanlı kardeşlerimiz yine bir katliamla karşı karşıyadır. Arakanlı Müslümanlar, yeni doğan bebekler, küçük çocuklar da dahil tüyler ürpertici bir şekilde şehit edilmekte ya da insanlık dışı muameleye tutulmaktadır. Müslümanlara karşı yaşamaktan bezdirme, işkence ve katliamlar sistematik bir şekilde uygulanmaktadır. Her türlü temel hakkı yak sayılan, topraksız ve kimliksiz olarak yaşamaya çalışan Müslümanlar tüm dünyanın gözleri önünde adeta sürek avına tabi tutulmaktadır. Atalarından kalan toprakları terk etmeye zorlanan ve bunun neticesinde komşu ülkelere sığınan Arakanlı Müslümanların durumu iç açıcı değildir. Geçtiğimiz yıllarda da benzer katliamlar yaşanmış biz bu katliamların karşısında başta Türkiye olmak üzere tüm İslam ülkelerindeki yönetimleri ve uluslararası kuruluşlara fanatik Myanmar hükümetine karşı tepki göstermeye ve yaptırım uygulamaya davet etmiştik. Bugün yaşanılan süreç faşist Myanmar hükümetine gösterilen tepkinin ve uygulanan yaptırımların son derece cılız olduğunu düşündürmektedir” dedi.

“Birleşmiş Milletler gereken adıma zorlanmalıdır”

Şimşek, Kıbrıs’ta bir problem olmadığı halde ve kırk yıla aşkın bir süredir Birleşmiş Milletler’in Kıbrıs’la ilgili toplantı yaptığını vurgulayarak, “Birleşmiş Milletler Arakan konusunda gereken adımları atmaya zorlanmalıdır. Mülteci olarak yaşayan Arakanlıların atalarının topraklarına dönüşünü kolaylaştıracak şartlar hazırlanmalıdır. Arakanlı Müslümanların can emniyeti, ekonomik hakları garanti altına alınmalıdır. Kurban Bayramı için hazırlık yaptığımız bu günlerde, Arakan’da yürüklerimizi parçalayan bu tablo, İslam ülkelerinin bir ve bütün olarak oluşturacakları bir İslam Birliğinin eksikliğinin bir kez daha nelere mal olduğunu gösterdi” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Sivas’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi