Sivas Haberleri, Sivas Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Deniz görmemiş çocuklara 23 Nisan sürprizi

Karadağ, Mardin, Hakkari, Diyarbakır ve Bitlis gibi kentlerde yaşayıp bugüne kadar deniz görmemiş çocuklara 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında 3 gün boyunca BAUISC tarafından yelkencilik eğitimleri ve Bahçeşehir Koleji işbirliiği ile çeşitli etkinlikler yapılacak.

23 Nisan Dünya Çocukları Yarışı günü Kalamış Marina’ya kurulacak olan etkinlik alanında eğitim tekneleri ile isteyen herkes denize çıkabilecek. Uzaktan kumandalı tekneler ile yarışlar düzenlenecek. Bu sayede BAUISC hem sosyal sorumluluk projelerine dikkat çekmeyi, hem de yelken sporunu ülkede daha popüler hale getirmeyi amaçlıyor. Karadaki etkinlikler sürerken denizde de BAU Spring Trophy’nin 3. ayak yarışı Bahçeşehir Koleji Dünya Çocukları Yarışı gerçekleşecek. Hakem komitesinde yarışı bazı çocuklar yarışı yönetecekken, bazıları ise bu yarışı teknede deneyimleyecek. Yarışlar sonrasında Kalamış Marina’da gerçekleşecek olan ödül töreni ve kokteylde 3. ayağın ödülleri dağıtılacak ve after party gerçekleşecek. 23 Nisan’da ücretsiz olarak herkesin katılacağı bu etkinliğe katılımın yoğun olması bekleniyor.

“Türkiye hatta İstanbul’da yaşadığı halde deniz görmeyen çocuklar var”

Türkiye ve hatta İstanbul’da yaşadığı halde deniz görmeyen çocukların olduğunu söylen BAU Uluslararası Yelkenciler Kulübü Başkanı Vedat Can Baltalı, “Biz bu çocukları belirli kıstaslara göre belirleyerek dün itibariyle İstanbul’a misafir etmeye başladık. Onları güzel bir şekilde ağırlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Yelken sporunun gerek takım çalışması gerek kriz yönetimi ve bunun gibi kavramları gerektirdiği için kendisine has vizyonunu geliştiren, ufkunu açan bir spor olduğuna inanıyoruz. o yüzden elimizden geldiği kadar çocuklara bu konsepti ve kavramları aşılamaya çalışıyoruz ki memleketlerine döndükleri zaman biraz daha vizyonları ve ufukları açılmış olsun. Ülkemize ve kendilerine biraz daha faydalı şekilde hayatlarını şekillendirmeleri için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çocuklar hala daha olayın farkında değiller. Çünkü biraz şaşırmış ve şok içindeler. Çocuklar sadece denizi değil birçok şeyi görmemişler. Biz de böyle bir şeyin içine dahil olduğumuz için çok mutluyuz. Çok heyecanlılar fakat gerçekten onlara bir şeyler kattığımıza inanıyoruz” dedi.

23 Nisanda alışılmışın dışına çıkıp çocukların hayatına farklı bir açıdan dokunmaya çalıştıklarını ifade eden Baltalı, “İstanbul gibi bir şehirde bu çocuklar denize çıkacaklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda sadece denize çıkmakla kalmayacaklar onlara biz dün itibari ile ufak workshoplar, yelkencilik eğitimleri, yelken sporla ilgili filmler gibi böyle ufak tefek faaliyetler yapıyoruz. Biz kulüp olarak her şeyi biranda yapmaktansa ufak tefek adımlarla böyle uzun vadeli olarak bu tarz projeleri devam ettireceğiz. O yüzden de bu sene 15 çocuk ağırlıyoruz. Fakat önümüzdeki sene bunun kat ve kat artarak sadece 9-13 yaş grubundaki çocuklarla değil ilkokul ve lise öğrencilerine de bunları yapmak istiyoruz. 23 Nisan günü gerçekleşecek olan etkinlik de halka açık bir şekilde gerçekleşecek. Burada yarış köyü kuracağız ve halkında ücretsiz bir şekilde denize çıkma fırsatı olacak. O yüzden mutlaka bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“ Ben daha önce deniz görmemiştim”

Özellikle dezavantajlı bölgelerden gelen çocuklar deniz ve İstanbul karşısında heyecanlılardı. Yapacakları ve yaptıkları etkinlikler ilgili duygu ve düşünceleri anlatan, Mardin’den 4. sınıf öğrencisi Veysel Beker daha önce deniz görmediğini ifade ederek söyle devam ediyor: “ İki gün önce İstanbul’a geldim. Gemileri gezeceğiz. Yelkenlilere bineceğiz. Ben daha önce deniz görmemiştim. Çok heyecanlıyım. İlk kez yelkenliye bineceğim. Bu yüzden çok heyecanlıyım.”

Yüksekova’dan 6. Sınıf öğrencisi Neşe Nur Ercan ise “Denizi görmek beni heyecanlandırdı. Aynı zamanda buraya gelirken uçaktan inerken de heyecanlandım. Burada yaptığımız etkinlikler de çok güzeldi. Mutlu olduk” dedi.

Bir önceki yazımız olan (Özel Haber) Ayakkabıları çalıp, elektrik kablolarına astılar başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alexa düşürme hilesi