Sivas Haberleri, Sivas Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

AK Partili Babuşcu: “Otorite millete geçecek”

AK Parti İstanbul Milletvekili Aziz Babuşcu, dün akşam AK Parti Beşiktaş İlçe Gençlik Kolları’nın etkinliğinde ‘Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’ni ve referandum sürecine dair açıklamalarda bulundu. İlk olarak cumhurbaşkanına daha önceki yasalarda verilen yetkilerin sistemi tıkadığını ve yine tıkayacağını unutuyoruz. Cumhurbaşkanına 1961 Anayasası’nda öyle yetkiler verdiler ki; çünkü onlara göre ondan sonra kim gelirse gelsin, genelkurmay başkanları ancak cumhurbaşkanı olabilecekti. Kurgularını ona göre yaptılar. Anayasayla cumhurbaşkanına verdikleri yetkiyle, seçilmiş olarak meclisten çıkan yürütmeyi cumhurbaşkanıyla paylaştırdılar. Kriz üretme esasına dayalı bir sistemdi” diye konuştu.

“Otoritelerini kaybedecekler, otorite halka geçecek, Onun için karşı çıkıyorlar”

Bazı Avrupa ülkelerince yoğun ilgiyle takip edilen referandum hakkında anayasa değişiklik paketine neredeyse bütün Avrupa ülkelerinin karşı duruş sergilediğini hatırlatan Babuşcu, “Onlar biliyorlar ki bu sistem değişikliği gelirse, onlar bu merkezdeki güçler bütün otoritelerini ve muktedirliklerini kaybedecekler. Otorite millete geçecek, onun için karşı çıkıyorlar. Onların siyasal temsili noktasında da Cumhuriyet Halk Partisi ve diğerleri karşı çıkıyorlar. Peki, biz bir de uluslararası cepheyle karşı karşıyayız. Bunların derdi ne? Biz Almanya için bir sistem önerisi getirmiyoruz. İsviçre için bir sistem önerimiz yok. Batıya sistem önermiyoruz yani. Biz kendimizle ilgili bir sistem değişikliğine gidiyoruz. Peki, Almanya’ya ne oluyor? Hollanda’nın derdi ne? Onların da derdi şu: Osmanlı İmparatorluğu’nu parçaladıkları zaman son bakiyesini ‘hasta adam’ olarak tanımlamıştı onlar. Bu ülkeyi ayağa kaldırdık biz, artık hasta yatağında değil. Kıpırdadı, yürüyor ama bizim maratona, koşmaya ihtiyacımız var. İşte, o koşmaya 17 Nisan sabahı start verebiliriz; ama koşan bir Türkiye batının çıkarlarına hizmet eden bir Türkiye değildir” ifadelerini kullandı.

“Evet’le sonuçlanırsa, bu ülke start’ını vermiş olacak”

Konuşmasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek devam eden Babuşcu, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi hakkında birçok yalan söylediğini ifade ederek Babuşcu, “Hiçbir seçimde ve halk oylamasında bugünkü kadar algı operasyonuyla insanların halkın kanaatlerine müdahale edildiğini görmedim. Bir ülkenin ana muhalefet partisi genel başkanı yalan konuşuyorsa, o ülkeye demokratik kültürü açısından da bir kayıptır. Ama bu ısrarla yapılıyor. Halbuki bize düşen, evet’i doğru gerekçelendirip anlatabilmek. Hayır diyenlerin de doğru gerekçelerle hayır’ı millete anlatmasıdır. Sonra milletimiz iradesini sandıkta yansıtacak. O da hepimizin kabulüdür. Biz deriz ya, yalancının mumu yatsıya kadardır diye, o yatsı vakti de yaklaşıyor. 16 Nisan önemli. Bu paket evet’le ve yüksek bir oyla sonuçlanırsa, bu ülke maraton start’ını vermiş olacak, koşmaya başlayacak. 2023 olarak koyduğumuz hedeflerimizi çok engellemelere rağmen hızlı bir şekilde yakalayacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Babuşcu, konuşmasının tamamladıktan sonra salondakilerden aldığı soruları teker teker cevapladı. Bir üniversite öğrencisinin, “Madem Avrupa ülkelerinde milletvekili başına düşen kişi sayısı az. Siz de 900 milletvekiline çıkarsaydınız yasayı, 600 yapmışken. Neden yapmadınız?” şeklindeki sorusuna Babuşcu, esprili bir şekilde, “Bunu daha fazla yapsaydık, darbe yapıyorlar derlerdi herhalde. Onun için süreç içerisinde bu pratiği göreceğiz, bunu değerlendireceğiz” cevabını verdi.

Bir önceki yazımız olan Öğrencilerin gözdesi mumyalar başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir